volley-2-1309922-1599x1198Neurolingwistyczne Programowanie – NLP

„Człowiek winien studiować tylko to, do czego pcha go jego wewnętrzne pragnienie”, J. P. Eckermann

Modelowanie. Po raz pierwszy uwagę na strukturę działań terapeuty prowadzącą do pozytywnej zmiany, zwrócił Richard Bandler. Podzielił się swoim spostrzeżeniem z wykładowcą językoznawstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, prof. Johnem Grinderem. Wspólnie opracowali termin NLP, z którego już w połowie lat siedemdziesiątych zaczęto wyprowadzać definicję Neurolingwistycznego Programowania. Modelowanie jest procesem, związanym z rozpoznaniem, opisaniem i wprowadzeniem dalej struktury odpowiedzialnej za sukces w badanej dziedzinie, czyli inaczej (za def. S. Vaknin’a):

PROGRAMOWANIE NEUROLINGWISTYCZNE JEST METODOLOGIĄ OSIĄGANIA DOSKONAŁOŚCI.

NLP jest dla wielu swoistym ekologicznym i etycznym skrótem do osiągnięcia danego celu. Jest dyscypliną, która znajduje swoje zastosowanie w szeregu obszarów, w których najpopularniejsze to szeroko pojmowany biznes oraz życie osobiste, a w nim zdrowie, hobby, czas wolny, wychowanie dzieci, planowanie zakupów i wakacji, określenie swojego miejsca w świecie i wśród ludzi, a nawet znalezienie partnera, czy partnerki. NLP, jako metodologia osiągania doskonałości, opiera się na setkach sprawdzonych technik, ćwiczeń, treningów, które wynikają wprost z opracowywanych modeli. NLP jest złożone z praktycznych metod. Dyscyplina zwraca uwagę na to, że pewne wewnętrzne przekonania ludzi, oddziałują bezpośrednio na ich zachowania, a to ma z kolei wielkie znaczenie na ich osiągnięcia. W NLP ważna jest zatem otwartość, chęć dokonania zmian, świadome rozumienie poddawanym się technikom.

Oddajmy głos współtwórcy NLP. Richard Bandler we wstępie do jednej ze swoich wielu książek, pt. „Transformacja. Hipnoza dla każdego” pisze, że studiował i modelował nieświadome zachowania psychoterapeutów, hipnotyzerów, świetnych rozmówców, jak również mistrzów w różnych dyscyplinach sportu i innych dziedzinach, jak również osób, które dokonały znaczących zmian w swoim życiu, zarówno z pomocą psychoterapeutów, jak i samodzielnie. Bander modelował wszystkich wynalazców i innowatorów oraz tych, który potrafili się świetnie uczyć. Skutkiem modelowania tych wszystkich ludzi sukcesu, było stworzenie i rozwijanie technologii behawioralnych, których celem było pomaganie innym w rozwiązywaniu ich problemów i osiąganiu pożądanych celów.

Dzięki NLP setki tysięcy ludzi na całym świecie, w tym także w Polsce, nauczyło się i stosuje metody pozwalające na rozwiązywanie aktualnych problemów, jak również poznało techniki, dzięki którym będzie im łatwiej stawić czoła przyszłym ewentualnym niepowodzeniom. Rozumieją mechanizmy wpływu, motywacji, coachingu, potrafią wyznaczać drogę do swojego celu i skutecznie go osiągać.

Jako praktyk NLP – „przyjaciel od zmian” posiadający za sobą szereg profesjonalnych szkoleń i lata praktyki coacha, trenera, szkoleniowca, wykładowcy akademickiego, wiem jak ważne jest dopasowanie odpowiednich wzorców technik NLP do każdego Klienta. Każdy model wyrasta tu z mądrości osób, które te wzorce tworzyły, modelując mistrzów danej dziedziny.

Czego rzeczywiście pragniesz? Czy jesteś osobą, która umie stać się osiągnąć cel? Czy podejmiesz działania, by cieszyć się tym, co już osiągnęłaś lub osiągnąłeś? Czy gdy cel będzie utrzymany, otworzysz swoją myśl na to, jak go rozbudować, rozszerzyć, zaktualizować?

NLP mianem presupozycji określa wewnętrzne przekonania ludzi, które trudno jest udowodnić, ale to właśnie na nich opierasz swoje życiowe zachowania. Podzielę się z Tobą częścią już znanych presupozycji i zaproszę po więcej na szkolenia i coaching z NLP, którym z powodu mojej pasji do coachingu, interesuję się już od blisko 17. lat:

 • mapa to nie terytorium,
 • znaczenie powstaje w kontekście,
 • ludzie żyją według swoich map,
 • każde zachowanie jest w określonym kontekście, praktyczne i pożyteczne,
 • nie da się niekomunikować niczego,
 • znaczenie komunikatu znajduje się w odpowiedzi, którą się otrzymuje,
 • oceniamy zachowanie w obszarze kontekstu i ekologii,
 • kto ustala ramę komunikacji, kontroluje sytuację,
 • nie istnieje porażka – tylko informacja zwrotna,
 • najbardziej elastyczna osoba, wywiera największy wpływ,
 • opór wskazuje na brak kontaktu,
 • człowiek posiada wewnętrzne zasoby, których potrzebuje, by odnieść sukces,
 • pojedyncze doświadczenie potrafi wiele nauczyć,
 • człowiek dokonuje najlepszego wyboru do danej sytuacji,
 • człowiek odpowiedzialny potrafi kierować własnym mózgiem i kontrolować osiągane rezultaty.

Zapraszam na spotkania z NLP (szkolenia i coaching): robert(at)coach24.com.pl

Aktualnie szkolenia otwarte organizowane są dla zainteresowanych – skontaktuj się: robert(at)coach24.com.pl

 

Robert J. Błaszczyk

 

Share Button