family-letter-in-1920-2-1553587Czytać wszystkiego nie trzeba. Należy czytać tylko to, co daje odpowiedź na zrodzone w duszy pytania„. A. Tołstoj

Z sentymentem wspominam czasy, gdy pisałem i otrzymywałem papierowe #listy. Będąc dzieckiem zapisywałem wiele chwil z mojej codzienności. Wówczas odkryłem także moją własną technikę notowania marzeń. Powstawały z tego całe zeszyty różnych historii, które dopiero w przyszłości miały się wydarzyć. Do dzisiaj pozostał w moim wnętrzu mały chłopiec, który od czasu do czasu łapie zeszyt i pisze…

Gdy po latach biorę do ręki te stare zeszyty, z uwagą doczytuję się, że część moich marzeń została zrealizowana. Ponieważ były to moje #marzenia, warto dodać, że nie spełniły się one same. Spełniłem je. Wykreowałem, zapisałem i spełniłem. Tak jak zapisuje się cele.

Czy Ty spełniasz swoje marzenia? Czy zapisujesz to, co wydaje Ci się ważne? Niemała grupa naszej populacji w ogóle nie zapisuje swoich marzeń. Ostatnio czytałem, że jedynie 3% osób notuje swoje plany. Oczywiście można zanotować coś gdzieś i zapomnieć. Kiedyś taka karteczka będzie swoistym papierkiem lakmusowym Twojej życiowej drogi. Jeśli jednak uważasz, że mając to życie, chcesz je przeżyć, a nie przed nim uciekać, to zostań tu z moimi zapiskami jeszcze minutę, a ja podpowiem Ci co zrobić, by skuteczniej #osiągać swoje #cele.

Gdy moi znajomi mają swoje święta, takie jak urodziny, czy imieniny zwykłem pisać i mówić, że życzę im „przekucia marzeń w plany i ich realizacji„. Przecież wiesz, czego chcesz. Podobnie, jak wiesz, czego nie chcesz. Zwykle nasze codzienne zachowania są zdominowane przez chęć osiągania swoich celów, albo ucieczkę od jakiś niechcianych zachowań. I jeden i drugi mechanizm możemy świadomie wykorzystać w naszym codziennym #życiu.

Jako wykładowca akademicki i badacz procesów komunikowania często w mojej praktyce sięgam do słów, myśli i pracy naukowych guru, którzy ogłaszają wyniki #badań. Wśród moich ulubionych autorów jest Denis McQuail, który w swojej sławnej książce pt. „Teoria komunikowania masowego„, wskazał na tzw. „piramidę komunikacji”. Jest to konstrukcja poważna, naukowo udowadnia znany powszechnie, jednak wciąż mocno dyskutowany fakt, że tylko niewiele aktów komunikowania występuje w obszarze komunikowania masowego. Gdy jednocześnie wiele aktów komunikowania następuje w sferze najbardziej naszej osobistej prywatnej, czyli w procesach intrapersonalnych. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że przetwarzanie informacji, jakie docierają do Ciebie poprzez różne zmysły jest najbardziej pracochłonnym procesem myślowym. Docierają  do nas dane poprzez podstawowe zmysły, takie jak wzrok, słuch, dotyk oraz zapach i smak. Jednocześnie każdy z nas inaczej odbiera świat. Alfred Korzybski rzekł, że „mapa nie jest terytorium„, czyli Ty możesz zupełnie inaczej rozumieć ten sam świat.

Niemniej skoro czytasz te słowa, to oznacza, że jesteś człowiekiem ciekawym świata (ja też), albo tymczasem brak Ci inspiracji (zapraszam), albo szukasz metody na lepsze wykorzystanie swojego czasu, aktywności i w konsekwencji życia. Jeśli zatem chcesz od dzisiaj być skuteczniejsza, albo skuteczniejszy w swojej codzienności, napisz list. Napisz do siebie, swoimi słowami, w przyjazny i jasny sposób – o swoich marzeniach. Napisz, kiedy i jak te marzenia zostaną przekute w plany, a te zapisane plany zostaną zrealizowane. Jak to się stanie, kto Ci w tym pomoże, jak się będziesz czuła, albo czuł, gdy TO już stanie się faktem? Co i kto będzie Cię otaczał, gdzie będziesz, co widzisz, słyszysz i czujesz? Wyobraź sobie, że w tej chwili otwierasz kopertę z zapisanymi przez siebie kartkami. Jest 2025 rok… Kim, gdzie, z kim, jaki będziesz?

Pamiętasz swoje myśli z roku 2005? Pamiętasz swoje ówczesne plany? Jesteś w stanie wyjąć zeszyt z „tamtych” lat i spojrzeć w swoje cele? Co zrealizowałaś, zrealizowałeś? Co zostało jeszcze do zrobienia? A może czas na nowy list?

Robert J. Błaszczyk

Zapraszam na sesję coachingową już teraz: robert(at)coach24.com.pl

Pamiętaj, że jutro jest następny dzień z reszty Twojego życia…

Share Button

Posted by coach

Website: http://coach24.com.pl