rb4
Wszystko zaczyna się w myśli…

Kiedy pierwszy raz pomyślałem o coachingu, widziałem w myśli eksperta, który dzięki posiadanym kwalifikacjom umie i chce pomóc swoim Klientom. Był chyba 1997 rok. Coaching w Polsce stawał się pomysłem na dobry biznes. Dobrze ubrani, akuratni, najlepiej psycholodzy…

Potem było tylko lepiej. Zapomniałem o coachingu, chociaż to właśnie metodami pytań i inspiracji zarządzałem szeregiem projektów i firm. Głównie medialnych, bo jako zawodowy dziennikarz i menadżer mediów, nie spieszyłem by zmieniać profesję.

Nurtowała mnie jednak kwestia, czy dobry coach to tylko wyuczony o poważnej twarzy odtwórca teorii Dilts’a? A może to dobrze ubrany i drogi specjalista od zadawania pytań? I jak jest daleko od psychologa do coacha? Poczytałem Whitmora, Bennewicza (fajny i mądry człowiek), Murphy’ego, DeMello i wielu innych mniej znaczących „zmieniaczy myślenia”.

Wciąż jako czynny menadżer, nurtowany codziennością zakotwiczenia w środkach masowego przekazu, często zależny od zmienności rynku reklamowego i kaprysów właścicieli, przestałem coachingiem się fascynować. Codzienność spowodowała, że nieco mi ta dyscyplina nawet spowszedniała.

Szkolenia medialne, coaching dla mediów (swoją drogą stałem się praktykiem własnych metod, np. media coachingu), własne poszerzanie wiedzy i umiejętności. Ukończyłem Pierwsze Studium Trenerów, Coachingu i NLP. Zostałem wykładowcą akademickim. Ucząc dziennikarstwa pod wieloma postaciami, odtwarzałem i odtwarzam metody ważne dla przyszłych pracowników mediów.

Nie ukrywam, że zwykłem często niedyplomatycznie (może za wiele czasu uczyłem poprawności rzeczników prasowych;) ), mówić co myślę. I nagle olśniło i mnie…

Pośród wielu szkoleń i warsztatów, lat pracy, doświadczenia życiowego i zawodowego uprzytomniłem sobie, że coach to przyjaciel, oświetlacz dla Twojego wewnętrznego drogowskazu, nastawniczy zmian w życiu, kolega, krytyk, zdystansowany empata, prawdziwy słuchacz, dobry i szczery człowiek.

Coach, według mnie, to także filozof, który na podstawie życia swojego i innych umie, chce i potrafi wziąć Twoją historię i oddając swój czas i zaangażowanie, czasem pytaniem, a czasem milczeniem odnaleźć Twój ciąg dalszy.

Coaching… zapraszam.

 

 

Share Button

Posted by coach

Website: http://coach24.com.pl